kassy032906 kassy032906
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for $6.
What is the cost of one marker?

Respuesta :

Tmall21
Tmall21 Tmall21
  • 22-09-2020

Answer:

19 cents

Step-by-step explanation:

divide 20 by 6

Answer Link
tierrereese08
tierrereese08 tierrereese08
  • 22-09-2020

Answer:

3.333333333333 and on

Step-by-step explanation:

When you want to figure this problem out you need to divide the money she spent with the markers so 20/6 and then it would divide to the lowest number possible and then you would get your answer.

Can I be brainliest???

Answer Link

Otras preguntas

Sixty people are in line for a show. Starting with the 1st person, you ask every 5th person if they bought their ticket in advance. Nine people say yes. Based o
In ΔEFG, the measure of ∠G=90°, the measure of ∠E=77°, and GE = 2.6 feet. Find the length of FG to the nearest tenth of a foot.​
An amusement park charges $120 for a one-week pass. If the pass is put on sale at a 25% discount, what is the amount of the sale price of the pass?
Peter won the scholarship to his dream school. , he was able to attend for free
Please answer this correctly without making mistakes.I want ace expert and genius people to answer this correctly without making mistakes
Find the missing angles
khan academywill mark.​
Evaluate the expression for b=5. 4b2
What is the correct way to write sentence 6? Ginsburg worked as a clerk for a U.S District Judge for two years after school as a clerk. Ginsburg then worked as
what is a restricting sentence​