piekb piekb
  • 22-09-2020
  • Mathematics
contestada

Eight avocados cost $4. How much do 9 avocados cost?

i am dumb

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 22-09-2020

Answer:

4.50

Step-by-step explanation:

We can write a ratio to solve

8 avocados  9 avocados

---------------- = ---------------

4 dollars            x dollars

Using cross products

8x = 4*9

8x = 36

Divide by 8

8x/8 = 36/8

x = 4.50

Answer Link

Otras preguntas

"find values of a and b that make the statement |a+b|=|a| + |b| false"
Does the stability of protons and neutrons in the nucleus depend on the electrons ?
Describe how to find the least common multiple of three numbers? give an example
The tail of a kite is 1.5 feet plus twice the length of the kite. Together, the kite and the tail are 15 feet 6 inches long. What is the length of the tail?
The Speedy Fast Ski Resort has started to keep track of the number of skiers and snowboarders who bought season passes.The Ratio of the number of skiers who bou
Describe and explain how petrol is separated from the mixture of hydrocarbons in crude oil.
What is 2,035,467 rounded to the nearest hundred thousand?
what is eight decreased by 3 times a number equals 2
Is g(s)=4s^2/3 an odd function?
what is the lcm of 13 and 20, 11 and 13, 17 and 7, and 17 and 8? please help soon