ghimiretanu5 ghimiretanu5
  • 21-09-2020
  • Mathematics
contestada

es
the cost
find the
of a 9 kg of rice
6 kg of
cost of
225
rice.​

Respuesta :

saraharif006
saraharif006 saraharif006
  • 21-09-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

cost of 6 kg rice = 225

so cost of 1 kg rice = 225 / 6

= 37.5

therefore, cost of 9 kg rice = 37.5 × 9 = 337.5

Hope this helps

plz mark as brainliest!!!!!!!!

Answer Link

Otras preguntas

A(n) I is something that gives help or aid to a system. 10 11 12 13 1
What is the difference between a photon and a wave?
Fill in the blanks below. Find the slope of the line passing through the points (-5, 3) and (3, 3). Find the slope of the line passing through the points (-2,3)
Six cantaloupes are cut up and served into thirty-two equal portions for a catering event. Which of the following shows the amount of cantaloupe in each portion
If you don’t know the answer please don’t comment. 1.) Given f(x) = x3 + 1 and g(x) = −x + 1 what is the value of (fg)(−4)? A.) 315 B.) -315 C.) 225 D.) -225 2.
What is the solution for x + 2(x + 8)?
A student completes 2/5 of a science project in 3/4 hour. At this rate what fraction of the project can the student complete per hour?
Where is Rahima now? Who helped her get there?
Alexis and Damian are both taking a course on picking a career. They go to the same art club so they both know what they enjoy doing. Surprisingly, Alexis and D
quadrilateral ABCD is a rhombus. if the measure of ADC equals 60°, then the measure pf EDC equals?​