bouldinalyssa7 bouldinalyssa7
  • 25-08-2020
  • Mathematics
contestada

Rodney rented a machine for $70.00 to make popcorn at a school event. In addition to the machine rental cost, the popcorn supplies cost him $0.15 per bag sold. Rodney sold popcorn for $1.00 per bag how much profit did rodney make if he sold 200 bags of popcorn

Respuesta :

zectounet zectounet
  • 01-09-2020

Answer:

170

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Radical republicans wanted-but-so
seth traveled 1 mile in 15.1 seconds.About how fast does seth travel in miles per hour?
Which of the following words best describes Mrs. Forestier? A. Dishonest B. Giving C. Selfish D. Spiteful
8 times the difference of a number and 2 is the same as three times the sum of the number and 3
What is a “turn” program? Explain how it works.
the MIQ inventory measures how much you value status. which two measures are measures of status?
What is the main reason Dylan uses the word "lonesome" to describe Hattie Carroll's death?
problem type join results unknown
Which of the following nonmetallic mineral resources is use both as A building material and and industrial mineral
Jesus Christ is never identified as the Son of God in the Bible. True or False