signaxxmaee signaxxmaee
  • 23-07-2020
  • Mathematics
contestada

6th grade math , help me please:)

6th grade math help me please class=

Respuesta :

mathstudent55
mathstudent55 mathstudent55
  • 23-07-2020

Answer:

(a) $7/ticket

(b) 3 cats/dog

(c) 10 ft/sec

(d) 16 cups/gal

Step-by-step explanation:

(a) $35 for 5 tickets

$35/(5 tickets) = $7/ticket

(b) 21 cats and 7 dogs

21 cats/(7 dogs) = 3 cats/dog

(c) 40 ft in 4 seconds

40 ft/(4 sec) = 10 ft/sec

(d) 48 cups for 3 gallons

48 cups/(3 gal) = 16 cups/gal

Answer Link

Otras preguntas

X less than or equal to 4
[1] When the twins grew up, they continued to fight. [2] One day they decided to hold a contest to determine who was stronger. [3] Though they tried to defeat e
What is the most important quality to consider when completing a career or college application? audience and purpose time and lengths of responses proper format
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate chips for $3.32
Is the sequence geometric? If so, identify the common ratio. 6, 12, 24, 48, ... A. yes; 2 B. yes; -2 C. yes; 4 D. no
The sickly brown falcon has scarcely eaten today. Which words in the sentence are adverbs?
How does natural selection lead to evolution? A. Adapted traits cannot be passed to offspring. B.Many small changes can create a whole new species. C.An organ
can someone solve this!!!!
what is 5 times 7h equal.does it equal 35h
please answer 1 - 3 please