jdjdjsja jdjdjsja
  • 22-07-2020
  • Mathematics
contestada



Write an expression:
You bought four
sandwiches that cost
$2.50 each and two
drinks that cost d
dollars each.
​

Respuesta :

HumanBein
HumanBein HumanBein
  • 23-07-2020

Answer:

2d + 10.

Step-by-step explanation:

If four sandwiches cost $2.50 each, you have 4 * 2.5.

If two drinks cost $d each, you have 2 * d.

4 * 2.5 + 2 * d

= 10 + 2d

= 2d + 10.

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Choose the definition for the function.
EXPLAIN THE WORKING OF A HYDRAULIC BRAKE
Jack and Jill are going to see Abra ham and mirium by bus. They deci catch the bus from the bus park. ded to park rather than bus stop so that they can newly bu
Write a thesis statement paragraph, 3 body paragraphs and a conclusion paragraph about this quote "When you control a man's thinking, you do not have to worry a
Chemistry Example 6.88(2.28 x 10^8)
The end of the Civil War resulted in a significant rising political power for what you were
please please help me, i just really want to be done with my homework
Helppp plssss!!! This is confusinggg
Last week, Lisa sold 20 hand-engraved watch bands, earning a total profit of $105.00. She plans to make 50 engraved watch bands to sell at the community art fai
identify diversity issues in KFC and motivate your answer