jdjdjsja jdjdjsja
  • 22-07-2020
  • Mathematics
contestada

Write an equation:
For every 2 apples there
are 6 bananas​

Respuesta :

Wishing Wishing
  • 22-07-2020

Answer:

[tex]2a=6b\\a=3b[/tex]

Step-by-step explanation:

Let [tex]a[/tex] equal the amount of apples and [tex]b[/tex] equal the amount of bananas.

[tex]2a=6b\\a=3b[/tex]

Answer Link
maazahmed6078
maazahmed6078 maazahmed6078
  • 22-07-2020

Answer:

every 2 apples there

are 6 bananas​

Step-by-step explanation:

2a=6b

Answer Link

Otras preguntas

Ryan buys 6.4 gallons of gas for $24.64. Find the unit price in dollars per gallon. If necessary, round your answer to the nearest cent
maria built a small garden that is 15 inches wide and 3.5 feet long what is the perimeter of the garden in inches and the perimeter of feet? ​
The length of a rectangle is 5 more than the width. The perimeter of the rectangle is 168 inches. Find the dimensions of the rectangle.
Los mayas jugaron un juego de pelota en A. La Cancha B. La piramide C. La siglo D. El templo
Match the terms with the definitions. 1. A mathematical expression containing numerals or variables or both to indicate products or quotients. 2. The four d
Estimate the limit. Picture Below
Samuel Johnson did not write
Purchasing stock with the hope of gaining a return represents __________. A. profit B. donation C. diversity D. investment
how do you know that the answer to a decimal subtraction problem is reasonable​
I need help please....