melishaydari2001 melishaydari2001
  • 24-06-2020
  • Mathematics
contestada

Three packages of pens and one box of paper cost $26. Two packages of pens and 7 boxes of paper cost $49. How much does one box of paper cost?

Respuesta :

osikbro
osikbro osikbro
  • 24-06-2020

Answer:

5 dollars

Step-by-step explanation:

Let's call the price of a package of pens n, and the cost of a box of paper r.

3n+r=26

2n+7r=49

Multiply the first equation by 7:

21n+7r=182

Subtract the second equation from the first:

19n=133

Divide both sides by 19 to isolate n:

n=7

Plug this back in to find the value of a box of paper:

3(7)+r=26

21+r=26

r=5

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What role do media, such as virtual worlds, play in shaping gender stereotypes?
what recent world issues/problems can be solved if people rocognize and perform their role effectively
Please solve equations by completing square
White phosphorus, P4, is prepared by fusing calcium phosphate, Ca3(PO4)2, with carbon, C, and sand, SiO2, in an electric furnace.2Ca3(PO4)2(s) + 6SiO2(s) + 10C(
How much less than 1 is 3/9? Is the answer to this question 1/3???
What are the advantages and disadvantages of DNA foresics/analysis?
a) six pens and five pencils cost $2.50 while three pens and two pencils cost $1.15 . what will be the cost of a pen and 4 pencils . please help me
why might someone want to flee to afghanistan to seek a home in a new country
Can someone please answer this
4x-5y=20 find the slope