griffinjohnson griffinjohnson
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

6th grade math help me please ! :))

6th grade math help me please class=

Respuesta :

TheLazyNobita
TheLazyNobita TheLazyNobita
  • 26-05-2020

Cost of 32 ounces yoghurt = $1.62

Cost of 1 ounce = $1.62/32 = $0.05 (approx)

Answer Link

Otras preguntas

Which process would cells use MOST to maintain homeostasis A.reproducing B.extracting energy from food C. Transporting water through osmosis D. Transporting
A skier has decided that on each trip down a slope, she will do 3 more jumps than before. On her first trip she did 5 jumps. Derive the sigma notation that show
what is the value of this expression
Which word best describes the degree of overlap between the two data sets? A. high B. moderate C. low D. none
5. The chart below shows the genotypes that correspond to human blood types(see below). Which of the following is demonstrated by human blood type? -principle
A plane is an undefined term because it can be named using three noncollinear points is described generally, not using a formal definition is where other geo
"Name the postulate or theorem you can use to prove triangle SUR=TVR SSS Postulate SAS Postulate ASA Postulate AAS Theorem"
Triangle ABC is similar to triangle DEF. The scale factor from triangle ABC to triangle DEF is 1/3. If DE = 6 m, find the length of AB. 1 18 2 3
excerpt means to: fit out take out liven up branch out
How do organic farming practices relate to soil health? a. Organic farmers rely on soil health for good crop production. b. Organic farmers rely on the interact