bakiwowowlol bakiwowowlol
  • 26-05-2020
  • Mathematics
contestada

6th grade math help me please :)

6th grade math help me please class=

Respuesta :

giligan
giligan giligan
  • 26-05-2020

Answer:

12

Step-by-step explanation:

Divide 72 by 6, the answer is 12.

Answer Link
ANCKPOP
ANCKPOP ANCKPOP
  • 26-05-2020

Answer:

C) $0.12 per ounce of yogurt

Step-by-step explanation:

"6 ounces of yogurt for $0.72"

[tex] = \frac{0.72}{6} \\ = 0.12[/tex]

Answer Link

Otras preguntas

Which precaution should you take when cooking meat?
What country lies due north of Israel? Northeast?
What sample size should be obtained if he wants to be within 4 percentage points with 96​% confidence if he uses an estimate of 52​% obtained from a​ poll?
Proper etiquette in chinese society is not an example of the ritual practice of li.
which best explains the term conflict in fiction
The volume of an automobile air bag was 66.8 l when inflated at 25 °c with 77.8 g of nitrogen gas. what was the pressure in the bag in kpa?[r=0.08206 l atm/mol
I have beads each are 2 inches long how many beads will fit on a string that is 8 inch long ?
BRAINLIESTTT ASAP! 1. What is the purpose of the pH value? 2. How is a salt created? Give examples of how salts are used.
When writing a conclusion, a writer should _____. restate the main ideas leave the reader with one last interesting detail use the most interesting resource re
There are 10 milligrams of sugar in a store bought juice. How many centigrams of sugar does the juice contain? A) 1 B)10 C)100 D)1000