ryanetheowl
ryanetheowl ryanetheowl
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

Carlo buys $14.40 worth of grapefruit. Each grapefruit costs 0.80. (PLz help and yeett) with steps plz

Respuesta :

animefan07
animefan07 animefan07
  • 21-05-2020

Answer:

a) 18 grapefruits

b) 6 grapefruits

Step-by-step explanation:

a) n = 14.4 / 0.80 = 18 grapefruits

b) n = (14.4 / 3) / 0.8 = 6 grapefruits

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following shows a correct cause and effect relationship which led to the world war two????
I need to know what this means ​
-3x - 3y = -30 -2x + 7y = -2 (This is elimination)
{-5 + y = -4 {4x - 4y = 16
In a positive response to a claim request where the customer is at​ fault, the opening contai
Last month, Raul bought 6 used books for $7.50. This month he bought 8 used books for $10.00. What is the constant of proportionality between the cost and the n
Assume that you invest $500 dollars into an account that pays continuous interest at a rate of 3% and a friend of yours invests $250 dollars into an account tha
You have the same two resistors on a 10 volt series circuit. Will the voltage going into the second resistor be more, less, or the same as that going into the f
Can you help,I don’t understand topic
Becky graphs a system of two linear equations and determines that (1,5) and (3,7) are solutions. What does the graph of the system look like? How many solutions