destinyrivers58
destinyrivers58 destinyrivers58
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 5.5 lb bag Of oranges cost 699 per pound How much does 1 orange cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 21-05-2020

Answer:

$1.33

Step-by-step explanation:

A 3 pound bag of oranges cost 4$. the 8 pound back costs 9$ which oranges cost less per pound ... 3 lb bag: 4/3 = 1 1/3 or $1.33 per pound

Answer Link

Otras preguntas

Martin runs 100 meters in 15 seconds. What is the equation for d, the distance in meters that Martin covers per second? A. 15 + d = 100 B. 100 + d = 15 C. d
which island nation lies between the South China Sea and the Pacific Ocean​
Find the measures of the angles of a right triangle where one of the two acute angles measure 8 times the otehr.
1. President Harry Truman supported a containment policy after World War II in an attempt to *
Doing Ratios, rates, and unit rates please help me I need this done by tommorow but people don't wanna answer I've asked multiple times. Go to my other post ple
what are the coefficients that balance AlBr3 + LiOH > Al(OH)3 + LiBr​
find four solutions of each functions. Write the solutions as ordered pairs. Y= -3x -4​
How did Mendeleev's work help in the discovery of new elements ?
To meet demand in the early 1920s, businesses and industries produced fewer goods that were more expensive. more goods that were less expensive. fewer goods
10 point question......