destinyrivers58
destinyrivers58 destinyrivers58
  • 21-05-2020
  • Mathematics
contestada

A 5.5 lb bag Of oranges cost 699 per pound How much does 1 orange cost

Respuesta :

ahx81
ahx81 ahx81
  • 21-05-2020

A 3 pound bag of oranges cost 4$. the 8 pound back costs 9$ which oranges cost less per pound ... 3 lb bag: 4/3 = 1 1/3 or $1.33 per pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Given a regular octagon with each side length of 6 units and an apothem of 7.243 units. What is the area of the octagon? (Need to show work also)
What is the volume of this shape?
What chemical messenger can directly influence gene expression
How do I find the equation for this graph???? What kind of graph is this??? Thanks!!!
Why did Lincoln feel it was important to identify himself not only as president but also as commander-in-chief of the armed forces at the time of the Emancipati
How did Adolf hitler come to power in Germany ?
How does society prevail in the face of challenges?
A formula is expressed as D = a ( 2 + kt ) express k in terms of D, a and t
advantage basic words
How did latinos try to end racism and discrimination in their communities?