azusa13 azusa13
  • 26-08-2016
  • Mathematics
contestada

help me solve this problem please

help me solve this problem please class=

Respuesta :

Jakcie
Jakcie Jakcie
  • 27-08-2016
Her mother did not gave her enough money.
each pound of bananas costs 80 cents. 5 pounds of that is $0.8 x 5 = $4.00
each pound of apples costs $1.40. 5 pounds of that is $1.40 x 5 = $7.00
$4.00 + $7.00 = $11.00
Therefore, she needs 11 dollars to buy 5 pounds of each bananas and apples. She needs to ask her mother for 1 more dollar.

Answer Link

Otras preguntas

Solve for x: |2x+6| -4 = 20 a. x= 9 and x= 11 b. x= -9 and x=15 c. x=9 and x=-15 d. No solution
how do you express to 24.357 in unit form
which of these is a way to show the number 26?
What is 6 [5×(41-36)-(8+14)]
is 0.2 greater, less than or = to 0.5
The value of 2 in 2,783 is how many times the value of 2 in 7,283?
use compatible numbers to find two estimates 42/396
how Mendeleev’s periodic table differs from Moseley’s
john is running in a race. the race is 25 miles long. after two hours, john has run 7 miles. how many miles, m does john have left to run?
what is 72.1 written as a fraction