kkfritz kkfritz
  • 22-10-2014
  • Mathematics
contestada

Tim had $149 to spend on 8 books. After buying them, he had $13. Write and solve an equation to find your answer

Respuesta :

Geekhawk
Geekhawk Geekhawk
  • 22-10-2014
8x+13=$149 is the equation 
8x+13-13=149-13
8x=136
You divide 136 by 8x=$17
The answer is $17 per book
Answer Link

Otras preguntas

CAN SOMEONE PLEASE HELP ME??? THIS ANSWER IS NOT PROPERLY SELECTED...IT WAS CLICKED ON BY ACCIDENT...PLEASE DO NOT CHEAT OR LIE WHEN ANSWERING..THANKS :)
angel bought 5 pounds of chicken for $9.99 . what is the unit rate for 1 pound of chicken
Can anyone help please
Can someone please answer this question please answer it correctly and please show work please help me I need it
Word Roots and Origins The word transcription is derived from the Latin scribere, which means "to write." The prefix trans means "across." Using this informatio
Write the equation of the line that passes through the points (-3,-2) and (0,-3).
How does collision theory account for the rates of chemical reactions?
PLZ ANWSER MORE GEOMETRY
What is the pair for p(x)=(x-2)^2-2
what are species diversity​