crytaldashner1996 crytaldashner1996
  • 26-04-2020
  • Mathematics
contestada

Taylor buys 5 ounces of tea leaves for 2.35 .A this rate ,how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves

Taylor buys 5 ounces of tea leaves for 235 A this rate how much money does she need to buy 12 ounces of tea leaves class=

Respuesta :

aleecha107
aleecha107 aleecha107
  • 26-04-2020

Answer:

$5.64

Step-by-step explanation:

To solve this, I'd first find the cost of 1 ounce, then scale it up to 12. So since it's $2.35 for 5 oz, you just need to divide the two numbers.

2.35/5 = 0.47

So it costs 47 cents per ounce, which you want 12 of.

0.47 x 12 = 5.64 for 12 ounces.

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Complete this page please!
given that a = b/(1+b) , express b in terms of a.[tex]a = \frac{b}{1 + b} [/tex]​
You work at Jonny Burger. Your hourly wage is $11.73. A) How much do you get paid for overtime? B) Calculate your Hourly Wages based on the information shown b
If you added one more proton to an atom of silver, then what element would it become? Palladium (Pd) Cadmium (Cd) Gold (Au)
Which phase comes NEXT? Prophase anaphase metaphase telophase
According to Tojo what will happen to the U.S. navy over the next few years?
for each number in the table write a multiple of that number each multiple must be between 90 and 120 the first one is done for you
Which phrase describes a risk associated with producing energy in a nuclear power plant?
Question 1 Chemical farming is a new common type of agricultural practice. True False
Which term is the rate at which work is done? a. energy b. powerc. joulesd. force