Seudónimo Seudónimo
  • 24-04-2020
  • Mathematics
contestada

Eight pounds of peanuts cost $24.00. Six pounds of walnuts cost half as much.

Which is more expensive and by how much?

Respuesta :

asphallnaviesha
asphallnaviesha asphallnaviesha
  • 24-04-2020

Answer:

the eight pounds of peanut

Step-by-step explanation:

the six pound of walnuts cost $18.00

Answer Link

Otras preguntas

What do you know about farm work? Do you think it is easy or difficult? Does it require skills ?
6 In a 3/4 measure, which part stands for the quarter note? A 3. B. / C. 4 D. none​
What would W be equal to?
The author is concerned that lynch law... A will become more and more accepted, spreading over the nation. B will be outlawed only when African Americans are fo
Steve gets paid $50 a week plus $5 for each items he sells.he wants to know how many items he needs to sell, X, to make at least $220 in one week. I NEED HELP P
What is the density of an object that has a mass of 10 grams and a volume of 5 mL?
0=9x^2-49 can someone show me how to find the zeroes step by step?
Help 8 and 9 ,10 thanks
Hello! anyone read Crispin the cross of the lead? if so, can someone give me ideas on how the main character, Crispin changes through the story, I will give bra
What does the department of justice do?