itzjag13
itzjag13 itzjag13
  • 22-04-2020
  • Mathematics
contestada

tom bought a pack of pencils for $1.99 and 3 notebooks. He spent $6. How much did each notebook cost?

Respuesta :

kayladopke0 kayladopke0
  • 22-04-2020

Answer:

Approximately $1.34 for each notebook.

Step-by-step explanation:

6-1.99=4.01

4.01/3=1.3366...

Answer: $1.34 per notebook

Answer Link

Otras preguntas

What was the reaction of other Native American groups to King Philip's war?
Does 'Balance of Power' prevent war or promote war?What is your opinion?
Find the greatest common factor of 63 and 96
Does 'Balance of Power' prevent war or promote war?What is your opinion?
what two promises did Federalist's make to win the support of those who intitally opposed the constituton
5 sentences with the word clarify. Please Thanks
What is nearest tenth of 20.25?
What 2 things did george washington warn the nation of in his farewell address?
an terrestrial four-link food chain with a lion as top predator
What is the answer to 91.23*50.73