abdalafernando46 abdalafernando46
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Lynn paid $12.21 for ribbon. The cost per yard was $1.48.
How many yards did she get?
9.25 yards
10.05 yards
8.45 yards
8.25 yards

Respuesta :

treviglaslibrary
treviglaslibrary treviglaslibrary
  • 21-04-2020

Answer:

8.25 yards

Step-by-step explanation:

12.21 ÷ 1.48 = 8.25 yards

Answer Link
devinthomas909
devinthomas909 devinthomas909
  • 21-04-2020
$12.21 divided by $1.48 is 8.25 yards
Answer Link

Otras preguntas

f(x) = ax + b for x in RGiven that f(5) = 3 and f(3) = - 3 : b. solve the equation ff * (x) = 4 .​
PLEASE HELP, AND SHOW WORK PLEASE!!!
what is the meaning of sound media component
What are the differences between morals and ethics?
chemical equation of photosynthesis and cellular respiration
During 1906 and 1907, what two methods did the Forest Service use to protect the Kaibab deer?
I need help plz it’s really import
What is computer?...​
Solve the equation below. Give your answers as an improper fraction in simplest form. Use “/“ for the fraction bar. w - 7/10 = 13/8 ?
Kim earns $12.80 for every t-shirt she sells for the school fundraiser. The equation 12.8t = m represents the total amount, m, Kim raises for each t shirt she s