stephanie3978
stephanie3978 stephanie3978
  • 21-04-2020
  • Mathematics
contestada

Leslie can but 88 pound bag of dog food for $7.40 or a 4 pound bag of the same dog found for $5.38 which is better?

Leslie can but 88 pound bag of dog food for 740 or a 4 pound bag of the same dog found for 538 which is better class=

Respuesta :

najahh02
najahh02 najahh02
  • 21-04-2020

Answer:

8 pound bag for $7.40

Step-by-step explanation:

  • 7.40÷8= $0.925→ it means, per pound costs $0.925
  • 5.38÷4= $1.345→ it means, per pound costs $1.345

Therefore, the first option for 8 pound bag for $7.40 is cheaper and better.

Answer Link

Otras preguntas

A hummingbird can fly between 0.34 and 0.81 miles per minute. Create an inequality to represent the range of the hummingbirds speed. Solve for the range of the
solve for x: |1/3-x/4|=7/12
HELP ASAP ILL GIVE BRAINLIEST !!! The social studies teacher wants to know whether students in the entire school but for a model of the United Nations activity
Soil pollution can result in dangerous levels of silver. Please select the best answer from the choices provided ОТ OF
A password checking system that disallows user passwords that are proper names or words that are normally included in a dictionary is an example of _____ with r
6 For every 3 girls in Mr Hegarty's class there are 5 boys. What is the ratio of girls to boys in the class? Give your answer in its simplest form.
what are the volume of cerebrospinal fluid​
hi, can you help me solve these problems?
What might you conclude if a random sample of 23 time intervals between eruptions has a mean longer than 108 ​minutes? Select all that apply.
Find the area of the surface given by z = f(x, y) that lies above the region R. f(x, y) = 64 + x2 − y2 R = {(x, y): x2 + y2 ≤ 64}