kadnor78963 kadnor78963
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

luna has $50 when she got to the carnival. after 12 rides, she had $26. what was the price of each ride?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 27-03-2020

Answer:

$2

Step-by-step explanation:

Lets see how much money she spent first.

$50 - $26 = $24

Now that we know she spent $24 we can divide 24 by twelve which will tell us how much each ride costs

24 / 12 = 2

She spent $2 on each ride

Answer Link
steven0293331 steven0293331
  • 26-05-2020

Answer:

Answer is 50-12p=26

Step-by-step explanation:

i just got it right in iready :))

Answer Link

Otras preguntas

You have 5 pounds and 10 ounces of laundry. Your washer has a capacity of 7 pounds. How many more ounces of laundry would you need to make a full load?
What different peoples contributed to the cultures of Spain and Portugalit has to be five different peoples
write a paragraph on wonders of science
Relationship between Mini and Kabuliwala
a sum of RS 500 is in the form of denominators of RS5 & RS 10..if the total no. of notes is 90 ,find the no. of notes of each type................
how do u express a ratio as a decimal
What is the fraction 18/24 reduced to its lowest terms? A. 9/12 B. 3/4 C. 24/18 D. 18/24
You have 5 pounds and 10 ounces of laundry. Your washer has a capacity of 7 pounds. How many more ounces of laundry would you need to make a full load?
Find the 6th term in the expanded form of the equation (2x+y)^9
You have 5 pounds and 10 ounces of laundry. Your washer has a capacity of 7 pounds. How many more ounces of laundry would you need to make a full load?