sandycando81 sandycando81
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 20 markers for 6$ . What is the cost of 1 marker

Respuesta :

TheAnimeGirl
TheAnimeGirl TheAnimeGirl
  • 26-03-2020

Hope this will help u....

Ver imagen TheAnimeGirl
Answer Link
topeadeniran2 topeadeniran2
  • 26-03-2020

Answer: $0.3 or 30cents

Step-by-step explanation:

Total markers= 20

Total cost= $6

Cost of 1 marker= 6/20 = 3/10

Since 100cent makes 1 dollar= 3/10 × 100 = 30cents each

Answer Link

Otras preguntas

Which of these statements is true of both journals and diaries? a. They are objective. b. They have a third-person narrator. c. They include many points of v
Explain why the gravitational acceleration of any object near Earth is the same no matter what the mass of the object is.
If 6h - 7 < 5, then h < 2 What the counterexample
5 hundreds x 10 in standard form
The track coach notices that his star runner is running quicker than ever before, but quickly gets tired and shows evidence of depression after the race. The co
What is the property of (20×18) × 5
Which statement about Shays' Rebellion is false?A. Many among the Massachusetts militia joined the rebels.B. The central government provided troops to quell the
how many lines of symmetry does a heart have
how many settlers died in the first six months
Which of the following fractions is the largest? a. 10/13 b. 11/14 c. 14/15 d. 17/18