kandance6hill kandance6hill
  • 26-03-2020
  • Mathematics
contestada

Abe spent $144.00 for four bags of grass seed. How much did he spend on each bag

Respuesta :

dragonflykim
dragonflykim dragonflykim
  • 26-03-2020

Answer:

Abe spent 36 dollars on each bag

Step-by-step explanation:

divide 144 by 4 (because there are 4 bags in total, and he spent 144 dollars)

the answer will be 36

Answer Link
tolaosunrinde
tolaosunrinde tolaosunrinde
  • 26-03-2020

Answer: $36 for each bag of grass seed

Step-by-step explanation:

Since Abe spent $144 on four bags, to get the cost of each bag, we divide 144 by 4

= $144/4 = $36 per bag

Answer Link

Otras preguntas

Can anyone please help!!! What’s the length of CD?
After the movie, 99 out of 130 people surveyed said they liked movie. A. What is the experimental probability that the next person surveyed will say he or she l
Which of the following is a unit of mass?
Match each scenario to the strategy the person is using to avoid risky situations. A. Liz asks who is invited before saying she will go to an event. Know what
which graph best describes this?
When you want to let the reader of your cover letter know how to get in contact with you, where do you include that information? A. Before the salutation
Insulin is a chemical that is produced by the __________ and controls __________.
What elements are in the same period as phosphorus
a group of people descended from the same ancestor A. Benin B. camels C. jazz D. plateau E. plantations F. Swahili G. clan H. griots I. matrilineal j. Islam
Do tectonic plates cover most of earth but not all of it?