alex024174
alex024174 alex024174
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

A 7-pound bag of pears cost 28.00. What is the price per ounce

Respuesta :

yaniijenee28
yaniijenee28 yaniijenee28
  • 25-03-2020
0.25 cent per ounce because 16 ounce in a pound so 16 x 7 = 112 $28 divided by 112 is 0.25
Answer Link

Otras preguntas

Patient has a diagnosis of end-stage renal disease and requires an arteriovenous fistula (shunt) using Gore-Tex graft for hemodialysis. CPT Code:____________
Young adults (15-24) are most likely to die from a. cancer. b. unintentional accidents. c. homicide. d. heart disease
An anxiety about having enough to eat or running out of money to purchase food is called Select one: A. food insecurity B. malnutrition C. hunger D. poverty
The capital of the Ghana Empire was _____. Jenne-jeno Timbuktu Kumbi Saleh Jenne
What is a research according to authors?
5)Words such as he, she, it, and them that can be substituted for nouns are called _____(1 point)adjectives.prepositions.pronouns.conjunctions.
When an object’s volume is made smaller and its mass remains the same, its density: increases. decreases. remains the same. increases then decreases.
The sequence of events in the story is referred to as _____. acts, incidence, plot, resolution
Other things equal, if more firms enter a monopolistically competitive industry: a.the demand curves facing existing firms would shift to the left. b.the demand
a child's pool is 3.8 feet wide 5.5 feet long and 1.2 feet deep how many gallons of water will the pool hold every 1ft is = 7.5 gallons