egallini15
egallini15 egallini15
  • 25-03-2020
  • Mathematics
contestada

one kilogram of cheese costs £5.60
jane buys 200g of cheese
work out how much she pays

Respuesta :

ViCaBeL ViCaBeL
  • 25-03-2020

Answer:

Jane pays £1.12 for 200g of cheese

Step-by-step explanation:

1kg = 1000g = £5.60

200g = x

x = (200 × 5.60)/1000

x = 1120/1000

x = £1.12

Answer Link

Otras preguntas

Assume that in the United States, photovoltaic cells cost 800 per square meter to install. Also assume that the average person needs 25 square meters of photovo
a board that measures 92 inches long is cut into two pieces. one piece is seven inches less than twice the size of the other. how long is the shorter piece? ___
determine the sum of all factors of 100
bicentennial man chapter 2 summery
An unknown gas has a density of 1.7 g/L at STP. Calculate the molar mass of the gas. Round your answer to one decimal place. a) 4.2 g/mol b) 17.0 g/mol c) 34.0
What are the two ways a night guard can be fabricated? a) Boil and bite method b) Custom molding c) Ready-made from stores d) Prescription from dentists
{ x }^{ 2 } -4x-5 = 0 solve for x
Which energy source’s annual growth rate is about four times greater than that of tidal power?a. Wind powerb. Solar powerc. Geothermal powerd. Biomass power
Analysis of the pattern of energy distribution within the biosphere
A satisfactory radiograph is produced using exposure factors of 80 KVP and 20 mass at a distance of 100 cm. What new mass would be required to produce a radiogr