emilyrdz6776 emilyrdz6776
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

if i buy 4 cans of soup for $6.00 which proportion can be used to find the cost of 13 cans

Respuesta :

amandawinton4
amandawinton4 amandawinton4
  • 24-03-2020
4cans/$6 = 13cans/$x now cross multiply and solve for x
Answer Link

Otras preguntas

What is the slope of the line that passes through the points (7, -2 ) and ( -1, -5) A. 3/8 B. -3/8 C. 1/2 D. 0 E. 8/3
NEED HELP ASAP!!!! 40PTS IM DESPRATE a total of 938 people attended the play. admission was $2.00 for adults and $0.75 for students. the total ticket sale amou
What is the study of the moon, stars, meteoroids, and other space objects?
Can you draw a model for 3(2x5)
if abc is reflected across the y-axis what are the coorinates of c?
does any one know the answers to these questions?
Match the point of view with one of its advantages. Match Term Definition First-person point of view A) It engages the reader with a character from a story narr
When a person inhales, air moves down the bronchus (windpipe) at 14 cm/s. the average flow speed of the air doubles through a constriction in the bronchus. assu
The ________ law of thermodynamics states the energy is conserved in chemical processes.
What is the slope of the line that passes through the points (7, -2 ) and ( -1, -5) A. 3/8 B. -3/8 C. 1/2 D. 0 E. 8/3