laylakinderegg laylakinderegg
  • 24-03-2020
  • Mathematics
contestada

at a store , apples cost $5 for 2 pounds. which of these is the value of the ratio of dollars to pounds of apples?

Respuesta :

croftayd croftayd
  • 24-03-2020

Answer:

$2.50:1

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

X= y+7, 3x+2y=96 what is the solution of this sytem?
The least usable form of energy is a. ATP. b. food. c. heat. d. a calorie.
A(n) a0 is a complex community of organisms that function as a unit in an environment.
I'm sorry I asked for too much can someone help me.
What type of reaction is represented by the following chemical equation? CH4 + 2O2 ➡ CO2 + 2H2O + heat/light double replacement single replacement combustion de
In which quadrant are the y-coordinates of a point negative? Choose all answers that are correct. A. I B. II C. III D. IV
What was the House of Wisdom? A.a meeting place for the advisors to the caliphs B.a hospital where brain surgery was performed C.a research library in Baghdad
Economic growth, peaks, economic downturns, and troughs are part of the _____. net exports economic cycle intermediate goods
tx+12y=-3 the equation above is the equation of a line in the xy-plane, and t is a constant. if the slope of the line is -10, what is the value of t?
What is the mass of an atom that has 10 protons, 13 neutrons, and 10 electrons?