nataliesanchez1704 nataliesanchez1704
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

mia can purchase a 40 ounce jar of peanut butter for 5.20 or a 15 ounce jar for 2.70 how much does mia save per ounce by buying the 40 ounce jar

Respuesta :

Tir3dKat
Tir3dKat Tir3dKat
  • 23-03-2020

Answer:

Mia could save 20 cents if she buys the 40 ounce jar of peanutbutter. If she bought Two 15 ounce jars of peanutbutter, it would cost 5 dollars and 40 cents; and it would be 10 ounces less than the 40 ounce.

Answer Link

Otras preguntas

Succfulness of the Competion Policy in South Africa?​
Company Law Test25 of 2543:17 / 01:00:00Which of the following statements in INCORRECT in relation to partnerships?Unless otherwise agreed, property will be con
What is a strong base
To treat Leukemia, doctors can take stem cells of a matching sibling and place them into the body of the sibling with the disease These cells will then enter th
--produce good quality of hard copies.?​
is there any plural verb that ends in "s"​
I am pushing on a large box with 200N of force. Clint is pushing on the box with 200N of force in the opposite direction. Why won't the box move?
What is ? PLEASE HELP ASAP!
PLS HELP ASAP For the relation S: {(2, 3), (-1, 4), (1, 6)}. Find the domain and range.
Helppppp a. 96° b. 132° c. 137° d. 89°