yasairaguzman
yasairaguzman yasairaguzman
  • 23-03-2020
  • Mathematics
contestada

Darris bought 4 scissors and 2 glue sticks. Each scissor cost $5 and each glue stick cost $1.
How much did he pay?
​

Respuesta :

kimberly0470
kimberly0470 kimberly0470
  • 23-03-2020
He would have spent $22. Because 5x4=20 and 2x1=2 so add those together and that will equal $22.
Answer Link

Otras preguntas

Castles often formed the nucleus of new towns because
Can y'all help me solve these problems step by step? 1. 8n-4=-2+n-6-8n and 2. 13+4a+2a=3a+1
complete the equation???
Select the PROPER Scientific Notation for the following value. 0.00000483 A) 0.483 X 10^-5 B) 4. 83 X 10^-6 C) 48. 3 X 10^-7 D) 483 X 10^-8
After the collapse of the Soviet Union, which steps did Russia, the former Soviet Republics, and East European nations take to attract foreign investment? Selec
Why do people perceive Mr. Hyde as deformed?
Help plzzzzz I really need it right now!!!
In which of these continuums of degrees of competition (lowest to highest) is oligopoly properly placed?
(2+4+6+....+2006)-(1+3+5+....+2005) the ‘....’ means they add up until it gets to 2006 or 2005. Plz tell me how you get the answer. I have the answer 1003 but I
What are some examples of imperialism?