hilariezenobia hilariezenobia
  • 22-03-2020
  • Mathematics
contestada

What is the unit rate for a 13 ounce box of cereal that costs $3.99

Respuesta :

najeeb0
najeeb0 najeeb0
  • 03-06-2020

Answer:

.31

Step-by-step explanation:

You do 3.99 divided by 13 to get the price of one

Which is the unit price.

Answer Link

Otras preguntas

Find the unit rate for 521 miles in 14 hours
Describe what is happening in the image of the Berlin conference
list the partial products of 42 x 28
Each enzyme has a temperature at which it works best. A slight increase in temperature can increase enzyme activity while a large increase in temperature can ca
Poorly tuned engines do not get good gas mileage.
LMN Office Company sells 20 printer cartridges for $240. XYZ Supplies has a box of printer cartridges for $150. The box contains 12 cartridges. Which company ha
Which of the following statements about asteroids is true? A. Asteroids vary greatly in size and are mostly made up of frozen water and gas. B. Asteroids
A characteristic of most “fad” diets include: inclusion of all food groups, utilizing a healthy eating plan inclusion of physical activity use of “magic” or
You are a nurse working in the emergency room and there is a drunken patient who is jumping all over screaming, "Do not touch me!" Which answer BEST describes w
HELP PLEASDE I NEED TO PASS