dianelyz2812
dianelyz2812 dianelyz2812
  • 26-02-2020
  • Mathematics
contestada















A type of ribbon costs $0.32 per yard.

How much do 4.5 yards of the ribbon cost?

Respuesta :

sirrandom27
sirrandom27 sirrandom27
  • 26-02-2020

Answer:

1.44$ I believe. .........

Answer Link
goddessboi goddessboi
  • 26-02-2020

Answer:

$1.44

Step-by-step explanation:

Set up a proportion and solve -> 0.32/1=x/4.5

Cross multiply -> 1.44=1x

1x is the same as x, so x=1.44

Therefore, 4.5 yards of the ribbon will cost $1.44

Answer Link

Otras preguntas

Factor completely −3x2 6x − 9. −1(3x2 − 6x 9) −3(x2 2x − 3) −3(x2 − 2x 3) −3x(x2 − 2x 3).
Help! My birthday is today and no one decorated or got me a cake or got me presents.! Help. If a dog has two apples and I have three how much is the total?
I know this answer but do you? What 1-10 in Spanish??
Find 191.8% of 107.4. Round to the nearest thousandth
This plant is Malva assurgentiflora, an endangered plant found in California. The flower of a Malva assurgentiflora. Based on the photo, which type of plant is
What is the midpoint of the segment shown below? A. (2, -3) O B. (1,-}) O c. (2,-}) C D. (1, -3)
Which event occurred due to the Wilmington Insurrection of 1898? Democratic politicians in state government had to step down. The results in the subsequent elec
what is the difference btw specific capacity and heat capacity.​
Using significant digits, what is the product of 3.876 and 2.0?
Please help me with this I need to get it done