claris003 claris003
  • 26-02-2020
  • Mathematics
contestada

A 40 pound bale of hay costs $12. How much hay can be purchased for $1? How much does 1 pound of hay cost?

Respuesta :

jbanachjb jbanachjb
  • 26-02-2020

Set it up as a ratio. 40 over 12 equals x over one, and solve for x

Answer Link

Otras preguntas

Which three of the following conditions on Earth at the end of the Ice Age made human survival easier?​
Jamel was hired as a cook, but all he is regularly asked to do is take out the trash. Jamel's stress level can probably be explained by__________.
QUESTION 56 Use the Windows ________ to check on a nonresponsive program. Backup utility Error-checking System Restore Task Manager
How does passive voice make your writing sound? A. Informal and Impersal B. Formal and Impersonal C. Informal and personal D. Formal and personal
Base of wall of water dam is made wider.Give reason.​
A solid cubiod measures 7cm, 5cm,3cm. (a) Calculate the total surface area of the cubiod. (b) A cube has the same volume as the cubiod. Calculate the length of
A construction worker 40.0 m above the ground drops his hammer. How long does his shouted warning take to reach the ground if the speed of sound under these con
Which of the following was not a reason that children of immigrant families had to get jobs? A. Families could not survive on a single income. B. There were no
Solve for y. 6 = -2/9v
How many real solutions are there?