ttktoryshawn ttktoryshawn
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Anita purchased apples priced at $1.79 per pound at the grocery store. Her receipt shows that she spent $5.37 on apples. Type the correct answer in the box.

Respuesta :

88913291
88913291 88913291
  • 25-02-2020

Answer:

3 lbs

Step-by-step explanation:

5.37 divided by 1.79 is 3

Answer Link

Otras preguntas

Carbon dioxide is formed when two oxygen atoms chemically combine with a carbon atom.
calculate mass of caco3 required to liberate 10 litres of co2 at stp
Why would a scientific theory be revised over time?
What is a good thesis statement for act 2 of romeo and juliet?
What did jefferson do about the whiskey tax??
Why is it difficult to treat a viral disease?
How are bone cell and muscle cells different and alike?
How long do you cook cupcakes?
What are two ways in which simple villages become more complex?
rewrite the following linear equations in slope intercept form write your answer with no spaces v+2=4(x-3)