smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

Is the statement true or
false?
Each piece of fruit costs
the same when 6
apples sell for $0.96
and 8 oranges sell for
$1.28. ​

Respuesta :

anna12348034 anna12348034
  • 24-02-2020

Answer:

True

Step-by-step explanation:

You do 0.96÷6=0.16

And 1.28÷8=0.16

Hope this helps

Answer Link

Otras preguntas

In Oscar Wilde's "The Importance of Being Earnest," who found Jack at the Railroad station when he was a baby? A. Sir Thomas Edison B. Mr. Thomas Cardew C. Mr.
If two side of a right angle triangle is 25cm and 15cm what is the length of the unknown side
WORTH 25 POINTS!!!! match the following
PLEASE HELP ITS MY LAST DAY Why is it difficult for an oppressive government to enforce a policy of digital censorship? Select all that apply. The information o
MAGALI COMPRAR 15 CHOCOLATES A $0,75 CADA UNA , Y 13 PAQUETES DE GALLETAS A $ 1,25 CADA UNO ¿CUANTO DEBBE PAGAR?
Carol wants to tile her utility room. Each tile is 1 square foot. She draws the shape of her room on a grid. Each square unit on the grid represents 1 square fo
A pendulum makes 50 complete swings in 2 min 40 second . what is time period for 1 complete swing?
Need help with practice problem please
The War Hawks are best described as: Group of answer choices New England Congressmen who advocated tought measures against Britain, but not France southern and
I just need help man