smithalima34
smithalima34 smithalima34
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

An apple costs twice .
as much as a banana.
If apples sell three for
$0.96, how much will
eight apples and ten
bananas cost?​

Respuesta :

dancegirllizzie
dancegirllizzie dancegirllizzie
  • 24-02-2020

Answer:

$12.64

Step-by-step explanation:

.96/2 = .48: bananas cost $0. 48

$0.98 x 8 +$0.48 x 10

$7.84 + $4.80

= $12.64

Answer Link

Otras preguntas

Investigative Journalism Is An Invasion Of Privacy. Discuss It In 750 Words
A solution is prepared by dissolving 12.7 g ammonium sulfate in enough water to make 124.0 mL of stock solution. A 13.70-mL sample of this stock solution is add
Solve for x 2x+22=4(x+3)
I am going to need to write a song and make a beat to it. Does anyone have a recomended site I can make my beats on. Also I need ideas on what type of song I sh
GUYS THIS IS IMPORTANT!! Please help me with this!! Thank you in advance. 15 points
What is a fiscal year? Question 15 options: 12-month financial planning period that always coincides with the calendar year 12-month calendar reserved for the g
NADH and FADH2 are both electron carriers that donate their electrons to the electron transport chain. The electrons ultimately reduce O2 to water in the final
What is the difference between implied contract and an expressed contract
Nowadays people know the price of everything, and the value of nothing." - Oscar Wilde, The Picture of Dorian Grey Do you think this is true of today? Has this
medicina en forma líquida sinónimo de ponerse bien lo contrario de engordar nota del doctor en la que se recomienda un medicamento persona que opera en un hospi