gibbymerkle23 gibbymerkle23
  • 24-02-2020
  • Mathematics
contestada

If you can buy 1/3 of a box of chocolates for 6 dollars, how much can you purchase for 4 dollars

Respuesta :

thinhalex2005
thinhalex2005 thinhalex2005
  • 24-02-2020

Answer:

2/9

Step-by-step explanation:

Since 1/3 of a box of chocolates costs 6 dollars, you can buy (4×(1/3))/6=2/9 of a box of chocolates!

Answer Link

Otras preguntas

3. “If outsiders didn't take my daily paper, who did?” (accept that the daily paper was really stolen). What type of fallacy is this?
Why is it important to have all parts of graph clearly labeled and drawn?
For questions 1-4, consider the following code: num = int(input("Enter a number: ")) num = num % 4 if (num == 1): print ("A") elif (num == 2): print ("B") elif
How are inferences made while reading? By analyzing the information stated directly in a text By discovering the meaning of new words in a text By looking fo
Which term is a word for a fee that is paid for the use of another person's money? ​
How do Beowulf character traits compare with the traits of other heroes you know about?
2x2 − 12x − 50 = 0 yasssssssssssssssssssssss
The area of the rectangle is 45 cm ²
Mary and Julie both have a goal of raising $1000 for charity. Mary raises $12 every 4 days. Julie raises $19 every 6 days.
What are the benefits and advantages of Vietnam when joining in organizations like UNWTO, PATA or ASIANTA? Please find the real examples to support your idea?