chiquislopez092207 chiquislopez092207
  • 23-02-2020
  • Mathematics
contestada

At a store, the price of a bag of peanut is proportional to its weight.Harry buys a bag of peanut weighing 0.3 pounds for $0.96. What is the price per pound of the peanut

Respuesta :

dfrch2007
dfrch2007 dfrch2007
  • 23-02-2020
First divide the 0.96 by 3.
You will get $0.32 of 0.1 pound.
To find the price per pound multiply the 0.32•10(That will be the equivalent to the price per pound).
So, $3.20 would be your price per pound of peanuts.
Answer Link

Otras preguntas

the price of n tickets to a play is 9n+ 6 dollars. What is the cost in dollars for 8 tickets to the play
In what ways does a river carry its load?
John stretched while his muscles were cold. Which negative effect could occur? a.Blood might not flow to his limbs. b.His strength could decrease quickly. c.He
what is the difference between ascending order and descending order
whst number is 20% higher than 30
Marge has 14 2/5 feet of chain. She wants to make pieces of 3/8 foot long. How many can she make?
What process do cells undergo to make more cells for growth and repair?
Please help 1/7x-3 5/7 > 4/7x-5 6/7
is there a lcm of 55 and 60
Countries have more material comforts, conveniences, and recreation for their people if the country is less industrialized.