le8Nu9rAColl
le8Nu9rAColl le8Nu9rAColl
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Organic milk costs $2.52 per half gallon. at this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
The problem above uses the concept of ratio and proportion. The ratio between the cost and amount of the organic milk should always be equal. The proportion between two cases is shown below, 
                        ($2.52 / 0.5 gallon) = (x / 4 gallons)   
Solving for x gives x = 20.16. Therefore,  4 gallons of organic milk costs $20.16. 
Answer Link
itssgpanda
itssgpanda itssgpanda
  • 15-10-2020

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I need help with this now
What is the median pumpkin weight?
2. Describe the process of reproduction in a flowering plant. Be sure to include the structures involved and the function of each structure.
How many moles of oxygen are produced by the decomposition of 6. 0 moles of potassium chlorate, kclo3
A student multiplied a number by 8, and the answer was less than 8.
A sample of hydrogen gas in a closed container has a temperature of 37°c and a pressure of 2 atm. What will be the pressure if the sample is heated to 127°c?
What is MC1R’s function?
Two students from a group of eight boys and 12 girls are sent to represent the school in a parade. if the students are chosen at random, what is the probabilit
Zoning laws establish a. what types of buildings can be built in an area b. the uses an area of land can be put to c. who can live in an area d. the types of bu
A student models convection currents in a laboratory activity