phondieStrach
phondieStrach phondieStrach
  • 22-06-2016
  • Mathematics
contestada

Organic milk costs $2.52 per half gallon. at this rate, how can the price of 4 gallons of organic milk be determined?

Respuesta :

meerkat18
meerkat18 meerkat18
  • 30-06-2016
This problem is an another case which makes use of the concept of ratio and proportion. The ratio $2.52 per 0.5 gal should be proportional to the price of 4 gallons of milk. Let x be the price,
                      ($2.52 / 0.5 gallon) = (x / 4 gallons)
The value of x is 20.16. Hence, the price of 4 gallons of organic milk is $20.16. 
Answer Link

Otras preguntas

T đang cần 1 kịch bản MC dẫn chương trình khai giảng online hệ Cao đẳng
“I won first place at the science fair!” Jeannette says. “Should I include that as part of my career portfolio?” What is the BEST answer to give her?A. Maybe, i
All viruses rely on friends themselves a host the weather
1. What is the function in a cell of the carbon compounds lipids? A) stores energy for the cell and sometimes provides structural support B) regulates cell proc
What would you do to try to ensure that humans do not run out of food items?
last question thankyou for answering
write down the fifth term and the general term of following sequence : 8,4,2,...
(23.4m)(14m) rounded off to the correct number of significant figures
is 1.0227… a rational number
How do you evaluate if your community is healthy​