bhaddbhabiee001 bhaddbhabiee001
  • 24-01-2020
  • Mathematics
contestada

Broccoli costs $1.50 per pound at the store. How much money does 32 ounces of the broccoli cost

Respuesta :

bluhusky70
bluhusky70 bluhusky70
  • 24-01-2020
32 ounces = 2 pounds.

So you need to multiply 1.50 x 2 = $3
Answer Link
trez34378
trez34378 trez34378
  • 24-01-2020

Answer:No

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

is adding food coloring and oil into water is it a chemical or physical change?
which five major colonial cities were occupied by the British
A 1200kg car moving at 25m/s has the brakes applied with a deceeration of 8.0m/s^2. How far does the car travel before it stops?
7) A 3-gram gold ring occupies a volume of 0.341 cubic centimetres (cc). Find the mass density of gold, expressed as the unit rate of mass, in grams, to volume,
Phil is riding his bike. He rides 25 miles in 2 hours, 37.5 miles in 3 hours, and 50 miles in 4 hours. Find the constant of proportionality and write an equatio
one fourth of the opposite of the difference of five and a number is less than 20
1/4x + 3/4y = 1 solve to graph linear equation
Find each sum or difference 10 1/8 + 3 3/4
how do you say 876543 in word form
Imagine an astronaut with a mass of 70 kg floating in space 10.0 m away from the center of gravity of an Apollo command module whose mass is 6.00× [tex] 10^{3