maria01181985
maria01181985 maria01181985
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

Write and solve a problem involving money that can be solved with a multiplication equation

Respuesta :

Jamieandej
Jamieandej Jamieandej
  • 22-01-2020

Answer:

John bought 15 apples which costed $0.75 each. How much were the apples in total?

Answer Link

Otras preguntas

In the first year of ownership, a new car can lose 20% of its value. If a car lost $4,200 of value in the first year how much did the car originally cost?
How did the ‘Spheres of Influence’ policy differ from the ‘Open Door’ policy towards China?
To rent a certain meeting room, a college charges a reservation fee of $36 and an additional fee of $8.80 per hour. The chemistry club wants to spend less t
A pound of grass seed covers 120 square feet of lawn. How many pounds are needed to seed a lawn measuring 50 by 40 feet (2000 sq ft)?
What are the components needed in order for an experiment to be valid? Identify these components in the following experiment: A scientist is testing a new plant
Match each moon or planet to the most accurate characteristic. A. Earth's moon Scientists believe it used to have flowing liquid water. B. Venus It is too hot f
what is the percent for 100 acres to 140 acres
The price of dress fabric is proportional to the length of fabric purchased. The graph shows this relationship. What is the unit rate for the situation? A. d
how do you round to the half in fractions
On a typical day, flights at a localloc airport arrive at a rate of 10 every 15 minutes.at this rate, how many would arrive in 1 hour