yz8unicorn
yz8unicorn yz8unicorn
  • 22-01-2020
  • Mathematics
contestada

I would really appreciate some help on this 7th grade math worksheet please

I would really appreciate some help on this 7th grade math worksheet please class=

Respuesta :

devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 24-01-2020

Answer:

Step-by-step explanation:

Find the next three terms: 9,4,-,1,-6,-11,-16....

This is arithmetic progression.

d = 4 - 9 = -5

-11 - 5 = -16

2) You know that........

The other integer is greater than 5 and the sign of the other number is + (positive sign)

Eg: (-5)+ 11 = 6

3) Cost of one gallon = 46.20/12 = $ 3.85

Answer Link

Otras preguntas

An author wants to show that a character is old and nearing his or her death what season would be inappropriate setting to introduce the character to the audien
What is the product of 3 2/3 • 2 =
2. Solve the following equation: y + 8.7 = 14.8 y = 6.1 O y = -6.1 O y = 23.5 O y=-23.5
A trail runner gets a new map of her favorite mountain.HELP PLEASE ILL GIVE BRAINLIST• Her old map has a scale of 1 cm to 100 m.• Her new map has a scale of 1 c
5. Why were the Twin Towers considered one of a kind?
PLZ ANSWER NOWHow is the denotation of a word different from its connotation?The denotation of a word gives the word’s emotional meaning, while the connotation
PLEASE HELP! ILL MARK BRAINLIEST!
According to the map above, which language family is most commonly used in the country of China? A.Indo-European B.Afro-Asiatic C.Sino-Tibetan D.Altaic
How do you write 270,950 in expanded form?
I need help with this please