SlenderBoyAttack
SlenderBoyAttack SlenderBoyAttack
  • 21-12-2019
  • Mathematics
contestada

A 20-pack of Dr. Pepper cost $5.50 and a 6-pack cost $1.50. Which is the better deal?​

Respuesta :

devishri1977
devishri1977 devishri1977
  • 21-12-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

20-pack of Dr. Pepper cost $5.50 . As per this deal

  Cost of one pack = 5.5/20 = $ 0.275

a 6-pack cost $1.50.As per this deal

  Cost of one pack = 1.50/6 = $ 0.25

A 6-pack cost $1.50 is the better deal.

Answer Link

Otras preguntas

what element has 34 protons and 32 neutrons
What were the main cause that caused the world to slid in world war 2
1 3.8.2 - Test: Functions, Equations, and Graphs Unit lest Part 2 Algebra 2 A (CL), 7 20/3. Functions, Equations, and Graphs / 3 8. Functions, Equations, and Gr
Which equation represents a line that has a slope of 5 and passes through point (-2, 1)? o yaģx-1 1 5 1 ovos COLO 0 x = 18x+1
7th grade math help me pleasee
how are liters is 22,500 ml
Which words match the expression? (4 × 6) ÷ 3
Anyone want to help at least try.
Help please quickly!!!
Give 5 changes in our culture today that you experienced firsthand. ​