dinka10 dinka10
  • 26-11-2019
  • Mathematics
contestada

Granola costs $2.79 for 16.4 ounces. At this rate how much does 25 ounces of granola costs? Round to the nearest cent .

Respuesta :

GeorgePP
GeorgePP GeorgePP
  • 26-11-2019

Answer:

$4.25

Step-by-step explanation:

Ratio:

2.79:16.4 = x:25

16.4 × x

2.79 × 25

Cross multiply: 16.4x = 69.75

Then divide: 69.75 ÷ 16.4 = $4.25

Answer Link

Otras preguntas

A pencil measures 14 cm long. How many millimeters long is it?
''Life in a city is more rewarding than life outside a city."List two or three arguments in favor of this opinion and two or three arguments opposing this opini
which of the following represents the most accurate estimation of 38+23
whats the most accurate estimation of 65+77
which of the following represents the most accurate estimation of 38+23
''Life in a city is more rewarding than life outside a city."List two or three arguments in favor of this opinion and two or three arguments opposing this opini
whats the most accurate estimation of 65+77
why did people immigrate to the United States in the late 1800s?
A pencil measures 14 cm long. How many millimeters long is it?
which of the following represents the most accurate estimation of 38+23