the1tabari the1tabari
  • 25-11-2019
  • Mathematics
contestada

In each of the following problems, type the price per unit per oz. in blanks a. and b, then pick the best buy.​

In each of the following problems type the price per unit per oz in blanks a and b then pick the best buy class=

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 25-11-2019

1 pound = 16 ounces

80/16 = 5c per ounce

1.95/32 = 0.06c

B would be the better buy

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following has not been domesticated? Select one: a. Goats b. Horses c. Water buffalo d. Lions The Second Agricultural Revolution is also called the
use the simple interest formula to find the ending balance $4000 at 6.5% for five years
Which composer's name is virtually synonymous with italian opera? in fact, his operas are more frequently performed than those of any other operatic composer?
New fashion stores inc received 1,000 t-shirts on the first of the month, by the end of the month the company has sold 743 shirts the difference is
Select 5 mixed numbers that total 10 cups 1 1/3 cups 1 2/3 cups 2 1/3 cups 2 2/3 cups 1 1/4 cups 1 1/2 cups 1 3/4 cups 2 1/4 cups 2 1/2 cups 2 3/4 cups
A box (with no top) is to be constructed from a piece of cardboard of sides a and b by cutting out squares of length h from the corners and folding up the sides
Why did Amenhotep decide to change Egypt's worship of many gods to the worship of one god , Aton?
Whenever jane has a backache, she uses a different mattress to relieve the pain. her backache usually goes away after the change. today, jane has serious pain i
These problems too please
Describe a time in the discussion when you asked or answered a question by using information you learned while you were preparing for the discussion.