lucifer9922
lucifer9922 lucifer9922
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

If 5 pounds of cheries cost $10 hom much is the unit price per pound

Respuesta :

StarGazers
StarGazers StarGazers
  • 22-11-2019

1 pound of cherries=$2

Answer Link
omarnoga50 omarnoga50
  • 22-11-2019

The answer is 2

Step-by-step explanation:

you have to divide them to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

Find the exact value. Sec^2(11pi/6)
How important do you think the development of advanced mathematics was in the creation of the Maya calendar?
The area of the base of a prism is 21 cm2. The perimeter of the base is 20 cm. The height of the prism is 8 cm. What is the surface area of the prism?
FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST ANSWER : Sallie compared the prices of four different seafood restaurants that offer butterfly shrimp on their menu. She wanted to
Describe how is an organism's food and habitat related
Who was Henry II? A. the king who led the Normans in their conquest of England B. the king who established a new system of justice in England C. the king wh
suppose someone's pores were blocked and sweat could not escape. what would happen
The number of miles driven is proportional to the gallons of gasoline used. The graph shows this relationship. What is the unit rate for miles driven per gallon
FIRST ANSWER GETS BRAINLIEST ANSWER : Sallie compared the prices of four different seafood restaurants that offer butterfly shrimp on their menu. She wanted to
The sum of a number and twice the second number is 24. Determine the two numbers to maximize their product. Show your work (equations, calculations, etc.) If