Johannacastt
Johannacastt Johannacastt
  • 22-11-2019
  • Mathematics
contestada

George bought 6 gallons of gasoine for $20.34.
What is the price of the gasoline in terms of cost per gallon?
Please!! Help and explain

Respuesta :

valeriatorres456
valeriatorres456 valeriatorres456
  • 22-11-2019

Answer:

Step-by-step explanation:

Divide 20.34 by 6 and you should get 3.39

Answer Link
xinyiz
xinyiz xinyiz
  • 22-11-2019
20.34/6
You want to find the cost per gallon, and there are 6 gallons for $20.34
Thats why you need to divide by 6 to find the cost of one gallon
Answer Link

Otras preguntas

Multisensory learning increases the ability to identify creative solutions by what percent? ONLY ANSWER FROM THE ANSWER CHOICES! double fifty percent seventy-fi
¿Por qué mis padres no me apoyan, y por qué dicen que todo lo que escribo es crudo?
the loss of self-awareness and self-restraint occurring in group situations that foster arousal and anonymity is called
Based on your opinion after reading the text, what is an example of a societal response to crime and deviance?.
how to determine if two functions are inverses of each other
the condition of having a diploid chromosome complement in which one chromosome lacks its homologous partner.
who played a key role in the Hutu class becoming the rulling power in Rwanda? How did they do it?
PLZZZZ I NEED HELP ASAP!!! *39 points!!* The 1876 ___________ was an important step to Bulgarian independence from the Ottoman Empire. A. Battle of the Balkans
When are two people most likely to have a reconciliation? 1) before going to the gym 2) during a meal 3) while planning a vacation 4) after a disagreement
which political measure made colonist feel like parliament