legendaryhero1234 legendaryhero1234
  • 23-10-2019
  • Engineering
contestada


"12 cents per kilowatt-hour (kwh), a 114 MPGe (combined) Nissan Leaf costs 90 cents per 25 miles,"

how do you get 90 cents per 25 miles as the outcome

12 cents per kilowatthour kwh a 114 MPGe combined Nissan Leaf costs 90 cents per 25 mileshow do you get 90 cents per 25 miles as the outcome class=

Respuesta :

MathPhys
MathPhys MathPhys
  • 23-10-2019

Explanation:

25 mi × (1 gallon-equivalent / 114 mi) = 0.219 gallon-equivalent

0.219 gallon-equivalent × (34 kWh / gallon-equivalent) = 7.46 kWh

7.46 kWh × (12 cents / kWh) = 89.5 cents

Rounded up to the nearest cent, it costs 90 cents per 25 miles.

Answer Link

Otras preguntas

Explain how outsiders are misjudged and misunderstood?
Write a short note oni) Printer i)Speaker( no problem if u don't know but don't just spam :(.....)​
I need the answer to this question
Flock X Flock Y Flock Z Total Pieces of Food Eaten (from previous page) 147 93 60 Food Percentage* % % Simulated Number of Birds in Flock for 3rd Generation** *
please help with this!!!
need help please (a²b)(4ab²)
Why is it important to have appropriate communication as a veterinarian
The area of a rectangle is represented by 9× + 15 and the length of the rectangle is 3. What is the width of the rectangle​
Determining why you eat certain foods is an example of?
Islamic Question That I Need Asap: Enumerate The Recommendations Of Prophet Muhammad (PBUH) From The Hadeeth Below “O boy! I will instruct you in some matters.