Lholguin Lholguin
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

How do I find average cost function?

Respuesta :

FudgeSquad
FudgeSquad FudgeSquad
  • 23-10-2019

Answer:

Divide the total cost by the total number of units produced.

Answer Link
marianasophiawatkins marianasophiawatkins
  • 23-10-2019

Answer:

you just divide the total cost by the total number of units produced.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Rock and sand are non-living.all organisms are ____
The land ordinance of 1785 encouraged a certain type of settler by __________.
Who created the daisy girl commercial
how many significant figures in 11 soccer players
John is ordering 50 t-shirts. 30% of the shirts need to be small, how many shirts need to be small
Estimate the quotient 24 3/7÷3 7/13
did Thomas Nast create the image of Uncle Sam?
Explain the method used to match the standard form of a number to either it's word or expanded form
what does literacy rate mean?
The campsite shop sells boxes of Funshine Cereal. The base of each box is a 180 mm x 60 mm rectangle. The shelf where the boxes are displayed is a 65 cm x 35 c