alexalovesdogs3828 alexalovesdogs3828
  • 23-10-2019
  • Mathematics
contestada

Liliana brought 5 pounds 7 ounces of apples to make candy apples. Apples cost 13 cents per ounce. How much did sarah mom spend on apples. Express your answer in dollars

Respuesta :

WaywardDelaney WaywardDelaney
  • 28-10-2019

Answer:

11.31 $

Step-by-step explanation:

Given in question that

total apple brought to make candy apples = 5 pounds 7 ounce

since 1 pound = 16 ounce

so,    5 pounds = 5 x 16 = 80 ounces

therefore total apple brought = 80 + 7 =87 ounces

again,

cost of 1 ounce = 13 cents

so,  cost of 87 ounces = 13 x 87 = 1131 cents

now,

we know that 1 cent =  0.01 dollar

so,                   1131 cents = 0.01 x 1131 = 11.31 $

Answer Link

Otras preguntas

How could the Federal Reserve use monetary policy to stimulate the economy?
Quick algebra 1 question for 15 points!Only answer if you know the answer, quick shout-out to Yeony2202, tysm for the help!
Describe if you felt Jade's feedback was effective or not based on what you learned about feedback from the lecture. List suggestions on how Jade could improve
(x-2)(x+3)=(x-2)(4-x)​
Helen had $12 but spent $3 of it. What per cent did she spend?12%25%30%33 1/3%
Classify the following alcohol as primary, secondary or tertiary. A. primary ОН B. secondary C. tertiary Enter
Which statement is true about the given function? f(x) >0 over the interval (-3). f(x) >0 over the interval (-∞∞). f(x) <0 over the interval (-3). Of(x
The line plot (shown in the attached image) shows the prices of sunglasses at a department store. a. Find the mean, median, and mode. b. Which measure best desc
(x-2)(x+3)=(x-2)(4-x)​
Simplify the following fractions.​